Skip to content

The Royal Highland and Agricultural Society of Scotland (RHASS) has announced the judges for this year’s Royal Highland Show, taking place 23-26 June 2022.

The judges tasked with placing the country’s top cattle, sheep, horses and goats come from far and wide, from local names to those travelling from as far afield as Australia to judge Scotland’s biggest and best display of livestock.

 

OVERALL 

Overall Young Handlers 

Ms Sarah Jane Jessop & Mr Dougie McBeath, Bannockburn, Stirlingshire. 

  

BEEF CATTLE

Beef Native Breeds Inter Breed Team Championship 

Mrs Audrey Anderson, Arbroath, Angus 

  

Beef Breeder Competition & Junior Beef Inter Breed Championship 

Mr Michael Durno, Ballindalloch, Banffshire 

  

Beef Inter Breed Team Competition and Overall Beef Inter-Breed Championship 

Mr Esmor Evans, Mold, Flintshire, Wales 

  

Beef Inter-Breed Pairs Competition 

Mr Colin Wight, Biggar, South Lanarkshire. 

  

Young Handlers 

Mrs Tracey Nicol, Perth, Perthshire 

  

Beef Shorthorn 

Mr James Playfair Hanney, Kelso, Roxburgh 

  

Aberdeen Angus 

Mr Alistair Cormack, Chirnside, Berwickshire. 

  

Galloway 

Mr Alan McClymont, Kirkstead, Yarrow 

  

Belted Galloway 

Mr Ian Park, Fort William, Inverness-shire 

  

Highland 

Mr Donald MacNaughton, Kelty, Fife 

  

Hereford 

Mr William McLaren, Auchterarder, Perthshire 

  

Lincoln Red 

Scott, Donaldson, Carlisle, Cumbria 

  

British Charolais 

Chris Curry, Morpeth, Northumberland 

  

British Simmental 

Mr Joe Wilson, Newry, Co. Down, Northern Ireland  

British Limousin 

Mr Mike Massie, Ellon, Aberdeenshire 

  

British Blonde 

Mr David Knight, Chippenham, WIltshire 

  

British Blue 

Mr Mark Hartley, Nelson, Lancashire 

  

Salers 

Mr Glen Walsh, Cumnock, Ayrshire 

  

Commercial Cattle 

Mr Wilson Peters, Crieff, Perthshire. 

  

DAIRY CATTLE 

Overall Dairy Interbreed 

Mr Jimmy Hodge, Eyemouth, Berwickshire 

  

Ayrshire & British Red and White 

Mr Gilmour Lawrie, Prestwick, Ayrshire. 

  

Holstein 

Mr John Garnet, Milnthorpe, Cumbria 

  

Dairy Shorthorn 

Mr John Teasdale, Dumfries, Dumfries and Galloway 

  

Jersey & Dairy Any Other Breed 

Mr Glyn Lucas, Carlisle, Cumbria 

  

Dairy Calf and Showmanship 

Mr Michael Yates, Castle Douglas, Kirkcudbrightshire 

  

SHEEP 

  Overall Sheep Inter Breed Championship 

Mr J A Clark Stewart, Cupar, Fife 

  

Overall Sheep Pairs Inter-Breed Championship & Young Handlers Classes 

Mr W Dunlop, Dunbar, East Lothian 

  

Suffolk 

Mr Gordon Mackie, Forfar, Angus 

  

North Country Cheviot 

Mr John McClymont, Leven, Fife 

  

Blackface 

Mr Andrew Woodburn Snr, Cumnock, Ayrshire 

  

Lleyn 

Mr John Morton, Kirkland, Penrith 

  

Ryeland 

Mr Aled Morgan, Crymych, Dyfed, Wales 

  

Commercial Sheep 

Mr Robert Struthers, Carluke, Lanarkshire 

  

Border Leicester 

Mr Richard Evans, Chirk, Wrexham, Wales 

  

British Berrichon 

Mr C Morse, St Clears, Carmarthenshire, Wales 

  

Jacob 

Mr Scott Robertson, Dufftown, Banffshire 

  

North Country Cheviot Hill 

Mr M Cook, Halkirk, Caithness 

  

Cheviot 

Mr David Goodfellow, Hawick, Roxburghshire 

  

Texel 

Mr Robert Wilson, Turriff, Aberdeenshire 

  

Hampshire Down 

Mr J Barnard, Newton, Dorset 

 

Swaledale 

Mr Joe Nattrass, Alston, Cumbria 

  

Bluefaced Leicester – Traditional Type 

Mr John Dykes, West Linton, Peeblesshire 

  

Bluefaced Leicester – Coloured Type 

Mr Alex Brown, Thornhill, Dumfriesshire 

  

Charollais 

Mr Alan Kennedy, Parkgate, Dumfries 

  

Hebridean 

Mrs Helen Brewis, Newport Pagnell, Buckinghamshire 

  

North of England Mules 

Mr Geoffrey Porter, Richmond, North Yorkshire 

  

British Rouge 

Mrs Jayne Tanahil, Coleraine, Co. Londonderry, N Ireland 

  

Beltex 

Mr David Thornley, Swadlincote, Derbyshire 

  

Zwartbles 

Caroline Anderson, Ingoe, Northumberland 

  

Scotch Mule 

Mr Billy Kerr, Maybole, Ayrshire 

  

Bleu Du Maine 

Mr Samuel Small, Randalstown, Co. Antrim, N Ireland 

  

Shetland 

Mr Brian Ridland, Evie, Orkney 

  

Blue Texel 

Mr Clive Richardson, Enniskillen, Co. Fermanagh, N Ireland 

  

GOATS  

Dairy Goats, Kids, Milking & Boer Goats 

Mrs Margaret Hardman, Sheffield, Yorkshire 

  

  

HEAVY HORSE  

Clydesdales In Hand 

Males 

Mr Colin Brown, New South Wales, Australia 

  

Females 

Mr Max Marriott, Victoria, Australia 

  

HOYS Ridden Clydesdales (Ride) 

Ms Laura Henry, Leuchars, Fife. 

  

HOYS Ridden Clydesdale (Conformation), Clydesdale Young Handlers & Stockmen 

Mrs Audrey Aitken, Newmarket, Wigton, 

  

Highland Ponies In Hand 

Males 

Mrs Jean Connell, by Auchtermuchty, Fife. 

  

Females 

Miss Anne S Mitchell, Denny, Stirlingshire. 

  

Shetland Ponies In Hand 

Ms Wendy Toomer Harlow, Basildon, Essex 

  

Miniature Shetland Ponies In Hand 

Mrs C Hodder, Yeovil, Somerset 

  

The Sanderson Trophy 

Mrs Marguerite Osborne, Kirriemuir, Angus 

  

HARNESS, GROOMING, TURNOUTS. 

  

Harness Grooming & Decoration 

Mr Dave Proctor, Letham, Angus. 

  

Working Native Pony in Harness 

Mrs Sylvia Ormiston, Ballater, Aberdeenshire 

  

Heavy Horse Turnouts 

Mr Owen Garner, Cambridge, Cambridgeshire 

  

PRIVATE DRIVING

Shetland Pony, Highland Pony and Private Driving (HOYS Qualifier) 

Mr Nigel Fuller, Rawreth, Essex. 

    

LIGHT HORSE

Hunter in Hand & HOYS Hunters Under Saddle – Weights and Small (Conformation) 

Mr David Dixon, Guisborough, Cleveland, 

  

HOYS Hunters Under Saddle - Weights and Small (Ride) 

Mr Michael Cooper, Manchester, Lancashire. 

  

HOYS Hunters Under Saddle - Working Hunters (Conformation) and HOYS Ladies Side Saddle (Conformation) 

Mr Tim Wiggett, Wellingborough, Northamptonshire 

  

HOYS Hunters Under Saddle - Working Hunters (Ride) and HOYS Ladies Side Saddle (Ride) 

Mrs Lesley Jones, Comber, Northern Ireland. 

  

Hunters Under Saddle – Novice Hunters (Conformation) 

Mr Tim Wiggett, Wellingborough, Northamptonshire 

  

Hunters Under Saddle – Novice Hunters (Ride) 

Mrs Lesley Jones, Comber, Northern Ireland. 

  

Sports Horse in Hand 

Mr Michael Cooper, Manchester, Lancashire. 

  

Retraining of Racehorse Final (Conformation) 

Ms Lucinda Russell, Kinross, Perthshire 

  

Retraining of Racehorse Final (Ride) 

Ms Morag Snow, Leven, Fife 

  

Highland Ponies Under Saddle (Conformation) 

Mrs Heather Prescott, Ormskirk, Lancashire 

  

Highland Ponies Under Saddle (Ride) 

Mr James Munro, Wick, Caithness 

  

Welsh Mountain Ponies (Section A) 

Mrs Julie Perrins, Wakefield, Yorkshire. 

  

Welsh Ponies (Section B) 

Mr Sandy Anderson, Loughborough, Leicestershire. 

  

Welsh Ponies Cob Type (Section C) 

Mrs Sharon Charlton, Newcastle Emlyn, Carmarthenshire, Wales. 

  

Welsh Cobs (Section D) 

Mr Vic Moore, Ebbw Vale, Gwent, Wales 

 

Mountain & Moorland Ponies in Hand 

Mrs Ann Nicholls, Halmore, Gloucestershire. 

  

Connemara 

Mrs Ann Nicholls, Halmore, Gloucestershire. 

  

Pony Breeding 

Mr David Puttock, Newent, Gloucestershire 

  

Riding Horses & Novice Riding Horses (Confirmation) 

Mr David Dixon, Guisborough, Cleveland, 

  

Riding Horses & Novice Riding Horses (Ride) 

Mr Michael Cooper, Manchester, Lancashire. 

  

Arabs Anglo Arabs & Part Bred in Hand 

Mrs Kirsty Brown, Wigan, Lancashire 

  

Arabs Anglo Arabs & Part Bred Arabs Under Saddle 

Mrs Penny Hollings, Stockton on Tees, Co. Durham 

  

Cobs (Confirmation) 

Mr David Dixon, Guisborough, Cleveland, 

  

Cobs (Ride) 

Mr Michael Cooper, Manchester, Lancashire. 

  

St Johns Wells Trophy 

Mrs Sylvia Ormiston, Ballater, Aberdeenshire. 

  

Mountain & Moorland in Hand Overall (Waxwing Trophy) 

Mrs Kathleen Scott, Peterhead, Aberdeenshire. 

  

HOYS Supreme In Hand Championship Qualifier

Mr Nigel Hollings, Blackburn, Lancashire 

  

HOYS Mountain & Moorland Working Hunter Ponies (Conformation) 

Mrs Nicola Shuttleworth, Northallerton, North Yorkshire 

  

HOYS Mountain & Moorland Working Hunter Ponies (Jumping) 

Miss Kerry Wainwright, East Adlington Cheshire 

  

Side Saddle 

Miss Marjorie Grant, Scone, by Perth, Perthshire. 

 

HOYS Show Hunter Ponies and Show Hunter Pony Lead Rein & First Ridden (Conformation) 

Mrs Penny Hollings, Stockton on Tees, Co. Durham 

  

HOYS Show Hunter Ponies and Show Hunter Pony Lead Rein & First Ridden (Ride) 

Mrs Clare Dew, Welwyn, Hertfordshire 

  

Show Ponies and Show Pony Lead Rein & First Ridden 

Mrs Karen Slight, Biggar, South Lanarkshire. 

  

HOYS Mountain & Moorland Lead Rein & First Ridden (Ride) 

Mrs Gillian McMurray, Lockerbie, Dumfriesshire. 

  

HOYS Mountain & Moorland Lead Rein & First Ridden (Conformation) 

Mrs Kathleen Scott, Peterhead, Aberdeenshire. 

  

HOYS Junior Mountain and Moorland Ridden Pony (Conformation) 

Mrs Nicola Shuttleworth, Northallerton, N Yorkshire 

  

HOYS Junior Mountain and Moorland Ridden Pony (Ride) 

Miss Kerry Wainwright, East Adlington Cheshire 

  

Donkeys in Hand 

Mrs Linda Impey, Nr Chelmsford, Essex 

 

HOYS Working Hunter Ponies (Jumping) 

Mr David Puttock, Newent, Gloucestershire 

  

HOYS Working Hunter Ponies (Conformation) 

Ms Sarah Chapman, Llandinam, Powys. 

  

HOYS Part-Bred Ridden (Conformation) 

Mr Chris Bartram-Lawson, Peacehaven East Sussex. 

 

HOYS Part-Bred Ridden (Performance) 

Mr David Bartram-Lawson, Peacehaven East Sussex. 

            

HOYS Mountain and Moorland Ponies Under Saddle - Fell, Dales, Highland, Connemara, Welsh Section D (Conformation) 

Mrs Ann Nicholls, Halmore, Gloucestershire. 

  

HOYS Mountain and Moorland Ponies Under Saddle - Fell, Dales, Highland, Connemara, Welsh Section D (Ride) 

Mr David Puttock, Newent, Gloucestershire. 

  

HOYS Mountain and Moorland Ponies Under Saddle - Welsh Section C, B & A, Dartmoor, Exmoor, Shetland (Conformation) ** Championship & Silver Medal 

Mr Richard Miller, Ferryside, Carmarthenshire, Wales. 

  

HOYS Mountain and Moorland Ponies Under Saddle - Welsh Section C, B & A, Dartmoor, Exmoor, Shetland (Ride) 

Ms Debbie Spears, Milton Keynes, Buckinghamshire 

 

HOYS Coloured Horses & Ponies Under Saddle (Ride) 

Mr Nigel Fuller, Rawreth, Essex. 

  

HOYS Coloured Horses & Ponies Under Saddle (Conformation) 

Ms Cathy Wood, Barnstaple, Devon. 

  

Coloured Horses & Ponies in Hand 

Mrs Nicola Pargeter, Northallerton, Yorkshire.